SPDSS Spoločnosť priateľov domácej školy na Slovensku
Dnes je: 23.08.2017

Vitajte

Vitajte na stránkach priateľov domácej školy na Slovensku.

Vaše otázky k domácemu vzdelávaniu môžete posielať na e-mail Táto emailová adresa je zabezpečená proti spamovým robotom, musíte mať aktivovný Javascript na jej zobrazenie .

Hlavné menu

Stanovy

Čo si myslíte o domácom vzdelávaní?

Kto je online

Dnes: 3
Tento mesiac: 60
Celkovo: 33831
OZNAM: na aktuálnej stránke už nebudú zverejňované informácie. Občianske združenie zmenilo názov na "Domáce vzdelávanie na Slovensku" a nová web stránka je na adrese:
Ďakujeme za porozumenie.

Čo je to domáce vzdelávanie?

Domáce vzdelávanie je také vzdelávanie, za ktoré sú zodpovední a ktoré plne zaisťujú (zabezpečujú) rodičia dieťaťa.

V praxi to zvyčajne prebieha tak, že dieťa nedochádza denne do školy, ale je vzdelávané doma, (v múzeu, na exkurzii, v prírode, na hrade a podobne) svojimi rodičmi (vo väčšine prípadov matkou), alebo nimi poverenou osobou. Často sa stáva, že vybrané špeciálne predmety, ako je výtvarná či hudobná výchova, cudzí jazyk apod., vyučuje lektor (tréner, umelecká škola a podobne), ale ťažisko vzdelávania stále zostáva v rodine. Podstatné pre domáce vzdelávanie je to, že rodičia úplne preberajú osobnú zodpovednosť za vývoj a vzdelanie dieťaťa, ktoré prebieha inde než v prostredí tradičnej školy. Kontrola vzdelávania sa zvyčajne uskutočňuje raz alebo dvakrát v jednom školskom roku spolupracujúcou základnou školou.